شما اینجا هستید
اجتماعی » شخصیت ضد اجتماعی یکی از عوامل کودک آزاری است


به گزارش خبر کو , پویش آخرین اخبار ایران و جهان به نقل از خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از گیلان، دکتر سید موسی کافی، عضو هیئت علمی گروه روان شناسی دانشگاه گیلان امروز، ۱۷ مهر در نشست تخصصی «آسیب شناسی کودک آزاری در ایران» که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد، با اشاره به تاثیرگذاری ویژگی های شخصیتی افراد بر مقوله کودک آزاری، اظهار کرد: برخی افراد نمی توانند جلوی تمایلات خودشان را بگیرند و اصطلاحا رفتار تکانشی دارند.

وی شخصیت ضد اجتماعی افراد را یکی دیگر از عوامل کودک آزاری دانست و افزود: گاها افراد به راحتی و بدون احساس گناه قانون شکنی می کنند. مصرف مواد و الکل می تواند شخصیت ضد اجتماعی را تشدید کند.

مدرس دانشگاه آزار جسمی، جنسی، روانی، مسامحه و غفلت را از مصادیق کودک آزاری دانست و تصریح کرد: گاهی این نگرش در خانواده ها وجود دارد که تنبیه کودک چیز بدی نیست و حتی لازم است. این نگرش پیامدهای مثبت کوتاه مدت دارد اما عوارض آن در بلند مدت بسیار زیاد است. متاسفانه برخی از خانواده ها فرزندانشان را جزوی از اموال می دانند و اجازه هرگونه دخل و تصرف دارند.

کافی با اشاره به مداخلات اجتماعی در حوزه پیشگیری، آموزش و درمان، خاطرنشان کرد: متاسفانه در حوزه پیشگیری عملکرد ضعیفی داریم. کودکان باید از قبل آموزش دیده باشند و قدرت انعکاس مسائل را داشته باشند.

عضو هیئت علمی گروه روان شناسی دانشگاه گیلان بر لزوم تعلیم و تربیت جنسی کودکان در درجه اول در خانواده و سپس در مدارس تاکید کرد و گفت: کودکان باید بدانند که کسی مجاز به دست زدن به اندام خصوصی آنان نیست.

وی با بیان اینکه قربانیان کودک آزاری دنیا را ناامن و ترسناک می بینند، خاطرنشان کرد:  افسردگی، اضطراب، خودکشی و… از جمله پیامدهای این احساس ناامنی است لذا قربانیان باید در گروه هایی شرکت کنند که افراد شبیه آنان هستند تا مشکل خود را منحصر به فرد ندانند و نسبت به رفع آن تلاش کنند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

خبر کو , پویش آخرین اخبار ایران و جهان | آخرین اخبارایران و جهان با پویشگر خبرکو